SEVGİ DÜKKANI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SEVGİ DÜKKANI

Özel Günler,Aşk,Sevgi,Dostluk,Arkadaşlık için özlü sözler,ekartlar,resimli mesajlar,hikayeler,anlamlı yazılar

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Otobüste Engelli olmak

3 posters
YazarMesaj
LODOS DENiZCiSi
Moderatör
Moderatör
LODOS DENiZCiSi

Otobüste Engelli olmak Empty
MesajKonu: Otobüste Engelli olmak   Otobüste Engelli olmak Icon_minitimeÇarş. Şub. 24, 2010 11:10 pm

Sizlere otobüste yaşadığım bir olayı anlatayım.

Bir gün okula kayıt olmak için bir yakınımla beraber otobüse bindik.İlk durak olduğu için oturacak yer vardı ve boş koltuğa oturdum. Otobüs hareket etti ve her durakta yolcu almaya başladı.Ben oturduğum yerde pencereden dışarıyı izleyip vakit geçirerek bir an önce okula gitmeyi düşünürken 30-35 yaşlarında ayakta kalan adamın biri, yanımda oturan yakınınla konuşmaya,muhabbet etmeye başladılar.
Muhabettelerine ister istemez şahit oldum.
Adam diyorduki: Yaa işte ana-baba terbiyesi olmayanlar böle büyüklerine yer vermezler.
Yakınım: Ona terbiye verecek biri evde yoksa ne yapsın çocuk
Adam: Bunlardan adam olacakda göreceğiz işte
Yakınım:Ya öle deme o daha çocuk sayılır...
konuşmalar böle devm etti gitti..

Adam benım engelli biri olduğumu bilmesine rağmen atıp,tutuyordu.Bense bu konuşmaları duydukça üzülüyor,yerin dibine geçiyordum. Ama yer versem ayakta kalacam, birde tek ayak malum biraz engelli olunca, o kadarlık yolu tek ayak üstünde gidiyor gibi olacağım, bu da benı hem yoracak hemde o kadar sıkışıklıkda iyice rahatsız olacağım.

İçimden boş ver dedim.Ne olursa olsu kalkmayacağım diye düşündüm ve o adama o gün yer vermedim.

Velhasıl otobüse binerken her zaman en arka tarafa giderim.Önlere oturunca birileri başıma dikiliyor rahatsız oluyorum. Otobüste bulunanların bakışların sanki büyüklerine yer vermeyen saygısız biri olarak bana baktığını,düşündüğünü hissediyorum.

Sizlerinde bu tür yaşadığı olaylar varmıdır.Ayrıca ben mı engelli değilim yoksa insanlarmı duyarsız. onu daha anlamış değilim.
ıhlamur-çiçeği
Özel Üye
Özel Üye

MesajKonu: Geri: Otobüste Engelli olmak   Otobüste Engelli olmak Icon_minitimeÇarş. Şub. 24, 2010 11:50 pm

Velhasıl otobüse binerken her zaman en arka tarafa giderim.. önlere oturunca birileri başıma dikiliyor rahatsız oluyorum

(tebessüm ettim birazcık)

yer vermemekle yapılması gerekeni yapmışsın.. bence asıl engelli, engelsiz! duyarsız! insanlar.. bunun çok örneklerini gördüm yıllardır ve hep şaşkınlıkla bakarım bu insanlara!

özge ve benimde başımdan bir olay geçti...

özge 16 yaşındaydı.. ümraniyede oturan bir arkadaşıma akşam vakti iftara gidiyorduk.. üsküdardan minibüse bindik.. şoförün hemen arkasında iki kişilik yerde tek kişilik yer vardı.. özge oturdu, bende yanındayım.. özgenin yanında 30 yaşlarında bir erkek oturuyordu.. 10 dakika geçti minibüse bir bayan bindi.. 19 yaşlarında genç bir kız.. yanımda beraber ayaktayız kızla.. bi 10 dakika sonra özgenin yanındaki adam! özgeye kalkmasını ve genç kıza yer vermesini istedi..

dedim, ne oluyor? onu kaldırmaya hakkın var mı senin.. çok istiyorsan yer vermek, sen kalkarsın ve yerini bu bayana verirsin..

ama bu daha (özge için) çocuk dedi.. çocuk veya büyük, hiç farketmez yanındaki birini kaldırıp başkasına yer vermeye hakkın yok dedim.. kem küm etti 5 dakika sonra minibüsten indi..

duyarlı! bir insan tarafından böyle bir olay da bizim başımıza geldi...
LODOS DENiZCiSi
Moderatör
Moderatör
LODOS DENiZCiSi

MesajKonu: Geri: Otobüste Engelli olmak   Otobüste Engelli olmak Icon_minitimePerş. Şub. 25, 2010 12:03 am

Malesef sık sık bu şekilde tutum ve davranışlar oluyor. İnsanlar öncelikle kendilerinden sorumludurlar.Başkalarının,bizlerin yer verip vermemesine karar verme hakkı yok. Zaten uygun ortam ve gücü kendinde bulan kişi yer verir, saygısını gösterir.
Ihlamurçiçeği bu olayı bizimle paylaştığın ve değerli yorumun için teşekkürler. Allah hepimizi gerçekten duyarlı insanlarla karşılaştırsın.
ıhlamur-çiçeği
Özel Üye
Özel Üye

MesajKonu: Geri: Otobüste Engelli olmak   Otobüste Engelli olmak Icon_minitimePerş. Şub. 25, 2010 12:13 am

Allah hepimizi gerçekten duyarlı insanlarla karşılaştırsın...

amin.. lodos cum...
Moonşe
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Moonşe

MesajKonu: Geri: Otobüste Engelli olmak   Otobüste Engelli olmak Icon_minitimePerş. Şub. 25, 2010 9:08 pm

Engelli olduğunu, bile bile sana o sözleri sarf eden adama yazıklar olsun!!!

Bu tür minibüs,otobüs maceraları benim de başıma çok gelmiştir.Allah'tan bayanım ki ;benim engelli olduğumu farketmeseler de ayakta kalanlar benden yer beklemiyorlar Razz Lakin genelde,yani memlekette yolculuk mesafem kısa olduğu için benden sonra binen yaşlılara hep yer vermişimdir ve sapasağlam yayıla yayıla oturan gençlerin yüzünü kızartmışımdır Smile

Ama en son akyurt-ankara istikametinde ayakta yolculuk maceram oldu geçenlerde,düşmemek için asılmaktan bileklerim koptu neredeyse No Dersane öğrencisi olduğu çok bariz sıpalar, bırakın yer vermeyi,istiflerini bozmadılar Mad Asıl başta o adamın sarf ettiği sözler onlar için geçerli değil mi?
LODOS DENiZCiSi
Moderatör
Moderatör
LODOS DENiZCiSi

MesajKonu: Geri: Otobüste Engelli olmak   Otobüste Engelli olmak Icon_minitimePerş. Şub. 25, 2010 9:25 pm

Haklısın Moonşe..
aslında otobüslerde yerinde durmayan gençler,şımarık çocuklar için söylenmesi gereken sözler olarak kabul edebiliriz. Onlarda zamanla hatalarını anlıyorlarda herşey tecrübeyle sabit.Biraz yaşları ilerlesin o zaman görürüz o gençleri.Değerli yorumun için teşekkürler arkadaşım.

Otobüste Engelli olmak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türkiye'de engelli olmak çok zor...(Video)
» Sana kırgın olmak isterdim...
» Engelli(mi)yiz
» Görme engelli
» Engelli karikatürler