SEVGİ DÜKKANI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SEVGİ DÜKKANI

Özel Günler,Aşk,Sevgi,Dostluk,Arkadaşlık için özlü sözler,ekartlar,resimli mesajlar,hikayeler,anlamlı yazılar

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Görme engelliler, ıslak mendil üretecek

YazarMesaj
DeFnEx
Moderatör
Moderatör
DeFnEx

Görme engelliler, ıslak mendil üretecek Empty
MesajKonu: Görme engelliler, ıslak mendil üretecek   Görme engelliler, ıslak mendil üretecek Icon_minitimePtsi Mart 01, 2010 9:35 pm

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Altı Nokta Körler Derneği tarafından işletilecek ıslak mendil atölyesi törenle hizmete açıldı.

Atölyenin açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte çok güzel bir projeyi bugün başlatmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün sağladığı 150 bin liralık bir kaynağı bu projede istihdam amaçlı olarak Diyarbakır Altı Nokta Körler Derneğine emanet ettiklerini belirten Mutlu, ''Diyarbakır Altı Nokta Körler Derneği, bugüne kadar eğitim konusunda engelli kardeşlerimize destek çıktı. Biz de Valilik olarak elimizden geleni yapacağız. Bu projede 10 kişi istihdam edilecek, üretim başladı. Bundan sonra Diyarbakır bu işe sahip çıkacak, firmalarımız destek olacak. Bu projenin büyümesi gelişmesi lazım'' dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam da, 60 yıllık geçmişi olan kamu yararına bir dernek olduklarını ve bu süre içerisinde görme engellilerin de toplumun bir parçası olduğunu fark ettirmek için girişimleri olduğunu kaydetti.

Meclis'te de bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Sağlam, ''Fakat, hiçbir çalışma beni bu kadar heyecanlandırmadı. Tüm engelliler kendilerine fırsat verildiği zaman yararlı olmaktadırlar. Eğitim, rehabilitasyon ve istihdam alanında kendisini yetiştirme fırsatı bulan bütün engellilerin topluma üretken bir birey olarak hizmet edeceğini göstermek açısından bu atölye çok ciddi bir örnek olarak görülecektir. Türkiye'de birçok yerde ıslak mendil atölyesi ve fabrikası vardır. Ama bu atölye, engellilerin başardığı ve işleteceği ilk meslek gruplarındandır. Bu da ilk kez Türkiye'de Diyarbakır'da gerçekleştirilmiştir'' diye konuştu.

Açılıştan sonra, Diyarbakırlı bir lokanta işletmecisi, 100 bin adetlik ilk ıslak mendil siparişini verdi.

Kaynak.cumhuriyet.com

Görme engelliler, ıslak mendil üretecek
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Görme engelliler, evde bakım hizmeti alabilir
» Görme engelli
» Bilgisayar hafızalı görme engelli, santral görevlisi olarak çalışıyor
» Bedensel Engelliler Derneğinden Açıklama
» Bilecik'e Engelliler Evi Yapılacak