SEVGİ DÜKKANI

Özel Günler,Aşk,Sevgi,Dostluk,Arkadaşlık için özlü sözler,ekartlar,resimli mesajlar,hikayeler,anlamlı yazılar
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 İşsizlere bir darbe de SGK'dan

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
DeFnEx
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 1241
Points : 2118
Kayıt tarihi : 15/01/10

MesajKonu: İşsizlere bir darbe de SGK'dan   Cuma Şub. 19, 2010 1:55 pm

SGK aldığı kararda işini kaybedenler, bundan böyle sağlık hizmetinden yalnızca 10 gün yararlanabilecek.


Hastaneye tedavi için giden ya da eczaneden ilaç almak isteyen çok sayıda vatandaş, sağlıktan yararlanma sürelerinin dolduğu gerekçesiyle kapıdan çevrildi. Zaman'ın haberine göre, sosyal güvenlik reformu ile işsiz kalanların sağlık hizmetinden yararlanabilecekleri süre 100 gün olarak düzenlenmişti. Reformun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren de uygulama bu şekilde yapıldı. Ancak SGK yetkilileri, 17 aydır kanunun yanlış uygunlandığını savunarak, işsiz kalanların sağlık hizmetinden faydalanma süresini 10 güne indirdi. Bu durum, kurum içinde 'şimdiye kadar yasayı yanlış yorumlamışız' diyerek açıklandı.

SGK'nın kararı, uygulayıcı il müdürleri ile sosyal güvenlik merkez müdürlerini de zor durumda bıraktı. Uygulamayı vatandaşa izah etmekte güçlük çeken yetkililer, vatandaşın tepkisini göğüslemeye çalışıyor. Tedavi olmak için gittiği hastanenin kapısından dönen vatandaşlar ise tepkili: "Sağlıktan yaralanma hakkımızı yasa 100 gün olarak öngörüyorsa ne hakla 10 güne indirildi? Eğer 10 gündüyse 17 aydır nasıl 100 gün şeklinde uygulandı?" SGK'dan il müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine gönderilen yazı ile tedavi süresinin 10 gün olduğu bildirildi. Bilgisayar ve provizyon programları da buna göre düzenlendi. 10 günün ardından hastane ve eczanelere gidenler sağlık hizmeti ile ilaç alamadan dönüyor.

Ancak sosyal güvenlik reformu olarak nitelenen 5510 sayılı kanuna göre işini kaybedenlerin son bir yılda en az 90 gün ödenmiş primi varsa kendisi ile eş ve çocukları sağlık hizmetinden 90 gün yararlanabiliyor. 90 günün bitiminde de genel sağlık sigortası kapsamına geçmesi için 10 gün süre tanınıyor. Buna göre işsiz kalanlar toplamda 100 gün daha sağlık hizmeti alabiliyor. Uygulama da reformun yürürlüğünden beri bu şekilde yapıldı. Kafa karışıklığına, işsiz kalanların sağlık hizmetinden yararlanacakları süreyi düzenleyen iki maddenin bulunması yol açtı. Reformun 67. maddesinde "60'ıncı maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanlar, zorunlu sigortalıklarının sona erdiği tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar." ifadesi yer alıyor. Bu maddeye göre 90 gün ödenmiş primi bulunanlar, sağlık hizmetinden 90+10 gün olmak üzere 100 gün sağlık hizmeti alabiliyorlar. Ancak aynı kanunun 61 maddesinde ise, "60'ıncı maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanların zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarihten itibaren 10 gün sonra bu bent kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır." diyor.

YASANIN ORJİNALİ BÖYLE

Posta Gazetesi yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu yaptığı açıklamada uygulamayı şöyle değerlendirdi:

"Aslında 1 Ekim 2008'den bu yana yürürlükte olması gereken bu uygulama daha yeni gündeme geldi. Gerek SGK'nin teknik altyapısı gerek diğer prosedürler gereği daha yeni gündeme geldi. 1 Ekim 2008'den bu yana yasanın kendisi buydu. Önceden hiç bir koşul aranmadan işsiz kaldığın günden itibaren 100 gün (10+90) boyunca sağlık sigortalarından bir işlem yapılmadan faydalanabiliyorlardı. Yeni düzenleme ile yapılması gereken en önemli şey kişi işsiz kaldığında 10 gün şartsız sağlık hizmetlerinden faydalandıktan sonra Genel Sağlık Sigortası'na kaydolmak. Genel Sağlık Sigortası'na kaydolabilmesi için ise geriye dönük bir yıllık süre içerisinde 90 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Böylece 90 gün prim ödemiş olanlar 10 günün ardından bir 90 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Fakat bu 90 gün faydalandığı sürelerin primini SGK'ya borçlanmış olacak. Yani burada 10 günlük sürenin ardından hiç bir bedel ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanılması söz konusu değil. 1 Ekim 2008'deki düzenleme Bağkurlu vatandaşlara bir takım haklar tanıyor. BU tarihten önce 1 gün dahi prim borcu olan BAğkurlular sağlık hizmetlerinden faydalanamıyordu. Yeni düzenleme ile 60 günden az prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanabileicek. BU yeni düzenlemenin vatandaşlara sağladığı büyük bir avantaj."


hürriyet
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
LODOS DENiZCiSi
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 559
Points : 815
Kayıt tarihi : 16/01/10

MesajKonu: Geri: İşsizlere bir darbe de SGK'dan   Cuma Şub. 19, 2010 2:36 pm

Ben şuana kadar 15 yıl sağlık primi ödeyeceğim ve sağlık karneme baktığımda sadece ıkı yaprak dolu olacak ama işsiz kaldığımda aldığım ilaçların parasını borçlanacağım. 15 Yıldır ayda 60 liraya yakın sağlık primi ödediğimi düşünürsek ssk nın bunca yıldır faydalanmadığım sağlık hizmetlerin bana borçlarını ödemesi gerekir.Bu uygulama tamamen saçmadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
PRENSES
Foruma Alışıyor
Foruma Alışıyor
avatar

Mesaj Sayısı : 86
Points : 152
Kayıt tarihi : 04/02/10

MesajKonu: SGK hatadan döndü, işsizler yeniden 100 gün sağlık hizmeti alacak   Cuma Şub. 19, 2010 6:45 pm

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işsizlerin sağlık hizmetinden yararlanma hakkını 100 günden 10 güne düşürme hatasından döndü. Kurum Başkanı Mehmet Emin Zararsız'ın konuya el atmasının ardından işini kaybedenlerin yeniden 90 artı 10 gün tedavi ve ilaç almalarının önü açıldı. Provizyon sistemi yeniden işsizler için 100 gün olarak hizmet vermeye başladı.

SGK Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı'ndan İl Müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine gönderilen maille başlayan mağduriyet sona erdi. Daire Başkanının gönderdiği mailde sigortalılıkların bittiği tarihten itibaren 10 gün süreyle tedavi ve ilaç harcamaları devlet tarafından karşılanmaya başladı. 10 gün dolduktan sonra eczane ve hastanelerde 'sizin sigortanız yok' cevabıyla karşılayan işsizler şaşkınlık yaşadı. Tepkilerin ardından konuyu incelemeye alan SGK yönetimi işsizlerin işsiz kaldıkları günden itibaren yeniden sağlık hizmetinden 100 gün yararlanması talimatı verdi. Provizyon sistemi düzeltilerek eczane ve hastanelerde işsizlere 100 gün daha ilaç ve tedavi hizmeti verilebilecek.

Zaman
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Egrek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 245
Points : 248
Kayıt tarihi : 05/02/10

MesajKonu: Geri: İşsizlere bir darbe de SGK'dan   Cuma Şub. 19, 2010 6:55 pm

Çok acımasız uygulamalar...Emekçiler(İşsiz) kazanımlarını gün geçtikçe kaybediyorlar.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
DeFnEx
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 1241
Points : 2118
Kayıt tarihi : 15/01/10

MesajKonu: Geri: İşsizlere bir darbe de SGK'dan   Cuma Şub. 19, 2010 8:08 pm

işsiz kalanların ne kendisi nede bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bu 10 günden sonra hasta olmaması lazım...ne muayene olabilir nede reçeteyle ilaç alabilir...
bu yeni yasa yüzünen hastalıktan dolayı ölüm oranlarında artış olur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
PRENSES
Foruma Alışıyor
Foruma Alışıyor
avatar

Mesaj Sayısı : 86
Points : 152
Kayıt tarihi : 04/02/10

MesajKonu: İşsize sağlık hakkı yeniden 100 gün   C.tesi Şub. 20, 2010 10:52 am

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) işsiz kalanların sağlık hizmetinden yararlanma süresini 10 güne düşürmesi büyük yankı uyandırdı.

Binlerce işsizi ve ailesini hastane ve eczane kapılarından geri döndüren uygulama Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in devreye girmesiyle rafa kaldırıldı. Zaman, sessiz sedasız yürürlüğe konulan uygulamayı önceki gün kamuoyuna duyurmuştu. Uygulamanın teknik bir arızadan kaynaklandığını savunan SGK, geri adım atarak süreyi yeniden 100 güne çıkardı.

SGK, işsiz kalanların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresini 100 günden 10 güne indirdi. Bir haftadır uygulamaya başlayan düzenleme hastaneye giden vatandaşları zorda bıraktı. Karara tepki yağması üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer devreye girdi. Bakan Dinçer, dün SGK yetkililerinden uygulamaya ilişkin ayrıntılı bilgi aldı. SGK yetkilileri, uygulamanın bilgisayar sistemindeki teknik bir arızadan kaynaklandığını savundu. Bakan Dinçer, acilen bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi talimatı verdi. SGK, Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte yürürlüğe giren 100 gün uygulamasına devam edecek. 5519 sayılı yasaya göre işini kaybedenler son 1 yıl en az 90 gün ödenmiş primi varsa kendisi ve çocukları sağlık hizmetinden 90 gün yararlanabilecek. Bu sürenin bitiminde de genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri için 10 gün süre tanınacak. Böylece işsiz kalanlar devletten 100 gün daha sağlık hizmeti alabilecek.

SGK, 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren yasanın yanlış uygulandığını, bu sürenin 10 güne düştüğünü bildirdi. SGK, il müdürlüklerine, yasanın 17 aydır yanlış uygulandığını savundu ve tedavi süresinin 10 gün olduğunu bildiren yazılar gönderdi. İlgili müdürlükler de bu yazı üzerine tüm bilgisayar ve provizyon programlarını buna göre düzenledi. Uygulama nedeniyle süreyi 10 gün bilen işsiz vatandaşlar ve aileleri mağdur olup tepki gösterince, uygulamanın teknik arızadan kaynaklandığı savunuldu. Geri adım atılmasıyla birlikte bilgisayar programları yeniden 100 güne göre düzenlenecek.

Zaman
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Egrek
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 245
Points : 248
Kayıt tarihi : 05/02/10

MesajKonu: Geri: İşsizlere bir darbe de SGK'dan   C.tesi Şub. 20, 2010 11:17 am

Bence halk deneniyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
İşsizlere bir darbe de SGK'dan
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SEVGİ DÜKKANI :: GÜNCEL HABERLER :: Gündemi Oluşturan Önemli Haberler-
Buraya geçin: